ale nie

 

 

 

 

http://www.pwik.gorzow.pl/dalej/image001.jpg

 

     

 



Czyszczenie zewnętrznej sieci wodociągowej.

 

     W dobie wzrastających kosztów produkcji wody bardzo ważny staje się aspekt jakości wody  u odbiorców, zwłaszcza tej organoleptycznej. Ta pomimo jej dobrej jakości na wyjściu ze stacji uzdatniania często ulega zanieczyszczeniu wtórnemu. Sytuacja spowodowana jest w dużej mierze przez wytrącenie się związków żelaza i manganu w sieci wodociągowej w postaci osadu. Osad ten podczas awarii, zmian ciśnienia, czyszczenia sieci oraz nagłych poborów wody zrywa się ze ścianek powodując wtórne zanieczyszczenie. U odbiorców pojawia się woda o charakterystycznym brązowym zabarwieniu.

    Przedsiębiorstwo Wodociągów i kanalizacji prowadzi czyszczenie zewnętrznej sieci wodociągowej z osadów miękkich oraz namuły.

    Metoda ta polega na wprowadzaniu do sieci wodociągowej strumienia sprężonego powietrza o ciśnieniu minimalnym przekraczającym obniżone ciśnienie lub aktualne ciśnienie w wodociągu poprzez specjalne urządzenie. Do płukanego przepływu włącza się powietrze pod ciśnieniem regulowanym od 0 do 12 bar. Prędkość przepływu wody bez powietrza wynosi 0,4 – 0,5 m/s. Wtłoczone powietrze przyspiesza przepływ ok. 25 – 100 – krotnie w stosunku do ilości normalnie przepływającej wody. Powietrze wtłaczane jest w sposób ciągły w  popłuczyny i odprowadzane przez zasuwy lub zawory przeciwpożarowe.

 

    Podczas wtłaczania sprężonego powietrza przez hydrant p-poż następuje natychmiastowa zmiana szybkości przepływu skierowana w stronę wylotu następnego hydrantu, w kierunku odpływu czyszczonego odcinka, w rurociągu wodnym następuje burzliwy przepływ strumienia wody z powietrzem, co bardzo skutecznie odrywa szlam, namuły i inne zanieczyszczenia rozpuszczalne i półtwarde.

               

               

    Do wodociągu jest wtłaczana ciągle nowa woda z przepompowni po uzdatnianiu, dlatego jakość wody w rurociągu po czyszczeniu nie może ulec pogorszeniu lub skażeniu, a jakość wody jest uzależniona od parametrów w jakich stacja uzdatniania ją przygotowała i wtłaczana.

Czyszczenie sieci wodociągowej usuwa osady, przyczyniając się do uzyskania dużej stabilności jakości wody. Zachowuje w nienaruszonym stanie rury oraz ogranicza ilość płukań sieci po czyszczeniu.


 

Wydział Sieci Wodociągowej



 

  PWiK